Reading time 4 min

Što je lipedem i kako ga prepoznati

 

Lipedem je kronična i progresivna bolest, koja izaziva abnormalno nakupljanje masnih stanica na stražnjici, bokovima i nogama. Simptomi se mogu pojaviti i na gornjim udovima, ali šake i stopala su izuzeti. Općenito je genetskog porijekla, te je veća vjerojatnost da će se razviti kod osoba koje imaju izravne srodnike u obitelji koje boluju od lipedema.

Često podcijenjen ili ponekad nepravilno dijagnosticiran, lipedem je rašireniji slučaj nego što mislimo. To je bolest koja iscrpljuje i fizički i psihički. U nekim slučajevima može predstavljati problem u obavljanju normalnih dnevnih aktivnosti.
Osobe koje su najviše pogođene ovom bolešću su žene. To se posebno događa u razdobljima veće hormonalne neravnoteže, kao što su pubertet, trudnoća i menopauza.

 

 

Lipedem se često zamijeni pretilošću ili limfedemom, zato je bitno da se pravilno dijagnosticira. Zahvaljujući savjetima liječnika, pacijenti se mogu usmjeriti na pravi put u liječenju kako bi im se poboljšalo zdravstveno stanje.
Postoji nekoliko stadija lipedema. Oni uznapredovaniji stadiji mogu dovesti do razvoja novih bolesti. Osim poteškoća u hodu, kod npr. lipedema nogu, postoje i one vezane uz estetske čimbenike.

Kako nastaje lipedem i kako se dijagnosticira?

Dok se povećanje tjelesne težine i masnog tkiva zbog hranjenja ili sjedilačkog načina života događa ravnomjerno po cijelom tijelu, lipedem je lokaliziran samo na nekim područjima. To je zbog promjene stanica masnog tkiva, odnosno adipocita, nastale sustavnom upalom. Povećanje nakupljanja masti događa se brzo i iznenada, dakle ne zbog prehrane bolesnika.

Lipedem se može zamijeniti i limfedemom. Limfedem je oticanje uzrokovano nakupljanjem tekućine zbog nedostajućih ili neispravnih limfnih čvorova. Limfedem zahvaća i žene i muškarce, a uzrokuje i natečenost stopala i šaka dok kod lipedema to nije slučaj. Lipedem može dovesti do limfedema jer se limfni sustav ne može boriti s mjestima gdje se masnoća nakupila. Ovakva kombinacija dva stanja naziva se lipo-limfedem.

 

U nastavku je kratak popis najčešćih indikacija za sumnju na prisutnost lipedema:
– osjećaj težine u zahvaćenim područjima
– stvaranje “narančine” kože
– lokalizirani trnci
– lokalizirani bolni osjećaj, ako se vrši pritisak na tkiva zahvaćena nakupljanjem masti
– stvaranje spontanih modrica i ekhimoza (potkožnog krvarenja manjeg intenziteta)

Simptomi mogu biti neugodni za bolesnika, s posljedicama i na kvalitetu života ovisno o stadiju bolesti. Potonje se zapravo može dogoditi u tri različite faze, ovisno o stanju i simptomima:
Prva faza: simptomi su blagi. Koža izgleda nepromijenjena, ali na dodir je moguće vidjeti prisutnost malih masnih čvorića ispod kože zaobljenog oblika.
Druga faza: nepravilnosti na koži poznate kao “narančina” koža. Može doći do hematoma i pacijent će osjetiti lokaliziranu bol. Osim toga, možete napipati kvržice masnoće veće nego u prethodnoj fazi, veličine oraha ili čak jabuke.
Treća faza: kvržice imaju još kritičnije dimenzije s gubitkom elastičnosti kože na zahvaćenim područjima. Također, u ovom slučaju, postoje modrice, poteškoće u hodu i trnci.

Osim ovih simptoma, nakupljanje sala i posljedične upale udova mogu dovesti do bolesti poput artritisa koljena, zastoja limfe i fibroze potkožnog masnog tkiva. Iz tog razloga, uvijek je dobro imati mogućnost rane dijagnoze bolesti kako bi se moglo brzo intervenirati. Ne postoje specifični dijagnostički testovi za potvrdu prisutnosti lipedema. Zbog toga je dijagnoza bolesti složena. Tim stručnjaka će, međutim, prepoznati simptome te će napraviti ultrazvuk i magnetsku rezonancu za proučavanje masnog tkiva.

 

Liječenje

Rana dijagnoza lipedema može pomoći pacijentu da usvoji terapije koje mu je propisao liječnik za ublažavanje simptoma bolesti i održavanje kvalitete života.

– namjenske tjelesne vježbe i fizioterapija za poticanje drenaže tekućine
– kirurško liječenje (liposukcija), ako je potrebno, za uklanjanje masnih nakupina koje mogu dovesti do nastanka drugih bolesti
– plan prehrane od strane stručnjaka
– ispravna higijena
– psihološka pomoć, ako je potrebno
– nošenje odjeće s postupnom (graduiranom) kompresijom

Zaključak

Ako imate simptome ili brinete o ovom stanju, posavjetujte se s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom koji će moći pružiti dijagnozu i preporučiti najbolji tretman za vas.

 

Saznajte kako liječiti poremaćaj venske cirkulacije – VIŠE